
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.05 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 24 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 24 mW |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 12 |
| Input capacitance | 30 pF |
| Number of Inputs | 4 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Max Input Voltage | 3 V |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5 LSB |
| Number of Converters | 2 |
| Nominal Supply Current | 4.8 mA |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 68 dB |
| Conversion Rate | 1 Msps |
| Differential Nonlinearity | -0.95 LSB |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
Stock: 316
Distributors
pcbx
Unit Price$11.46892
Ext.Price$11.46892
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.46892 | $11.46892 |
| 10 | $9.12641 | $91.26410 |
| 25 | $8.70102 | $217.52550 |
| 50 | $8.29546 | $414.77300 |
| 100 | $7.90880 | $790.88000 |
| 300 | $7.54016 | $2262.04800 |
| 500 | $7.39591 | $3697.95500 |
